Labiryntowce.pl

Forum miłośników Błędnikowców i akwariów biotopowych.


Dzisiaj jest 31 maja 2020, o 21:30

Strefa czasowa
Nowy temat Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
 Tytuł: Channa gachua
Post: 9 mar 2013, o 12:45 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lut 2013, o 17:58
Posty: 1167
Źródło channa.gsa.org.pl

Witam, chciałbym opisać ten gatunek wężogłowa - opis z własnych obserwacji kilku rodzimych hodowców. ( ryby pływają u mnie od maja 2012 roku )

Jest bardzo wiele odmian Channa gachua, skupię się więc na tym który sam posiadam i hoduję czyli Channa gachua sp. TURQUOISE (chyba najpopularniejszy w obrocie z odmiany gachua)

1.Nazwy:
Nazwa Łacińska - Channa gachua
Nazwa Polska - Wężogłów karłowaty/ Wężogłów żabi
Nazwa Angielska - Dwarf snakehead

jedne z pierwszych ujęć, channki maja około 3-5 cm
Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Pochodzenie.

Rybę można spotkać na terenach Azji. Według źródeł odkryta w roku 1822 przez Francisa Buchanan-Hamilton'a.
W naturze łapana w średnich i dużych rzekach,szybko płynących górskich strumieniach czasami bardzo płytkich, wolno stojących akwenach oraz powolnie płynących kanałach. Dorasta do 20 cm.

Obrazek
Habitat
Tu brudne bajoro
Obrazek
a tu skalny strumyk
Obrazek
3. Temperatura.

Jest to ryba tropikalna, co oznacza, że przedział temperatur w jakich żyje to od 22 do 28 stopni, co nie oznacza, że źle znosi nieznaczne wahania temperatury. Moje trzymane są w temperaturze 23 w zimę i 29 + w lato.

4. Środowisko.

Ryba słodkowodna, pH w przedziale od 6.0 do 7.0, spotykana w zbiornikach zarówno roślinnych jak i typowo kamienistych.

5. Akwarium.

Jest wiele opinii na temat wielkości akwarium dla Channa gachua. Zakładając, że docelowo będzie w nim pływać dorosła para ryb, najmniejsze wymiary dna akwarium (ryby obierają terytorium na dnie zbiornika) to 80 cm długości i 40 cm szerokości. Ale jak wiadomo im więcej wody tym lepiej dla naszych ryb. Wysokość akwarium pełni w tym przypadku mniejszą rolę.

Urządzenie akwarium :
Akwarium musi posiadać sporo kryjówek, grot i zakamarków, ryby dobrze czują się w cieniu roślin, dlatego tafla wody powinna być zakryta (np. pistią, limnobium, rzęsą wodną) lub co najmniej przysłonięta przez liście takich roślin jak Nurzaniec (Vallisneria gigantea) lub kryptokoryna karbowana (Cryptocoryne usteriana), ryby będą wtedy spokojniejsze i mniej płochliwe. Bardzo ważną rzeczą jest to aby akwarium było szczelnie przykryte, gdyż wężogłowy bardzo lubią spacery i bardzo często wyskakują z akwarium.

6. Zachowanie.

Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że ryba powinna być trzymana najlepiej w akwarium jednogatunkowym. Bardzo dobrze jest zacząć hodowlę od grupy młodych osobników 5-6 cm, z których wyłoni się para, która docelowo zostanie w akwarium . Ryby zajmują całe akwarium, najczęściej jednak przesiadując na kamieniach/korzeniach/liściach roślin/ lub piachu. Ryby wykazują aktywność w nocy, ale również w trakcie dnia lubią pływać w toni akwarium, najczęściej kiedy czerpią powietrze z powierzchni wody. Zaznaczyć należy, że jak u innych wężogłowów u gachua występuje agresja wewnątrzgatunkowa, która nawet po wielu miesiącach lub latach wspólnego pływania w akwarium, może się źle skończyć, może to także wystąpić u dobranej pary ryb. Jeżeli chcemy trzymać Channa gachua z rybami innego gatunku, należy pamiętać, aby ryby te były długości 3/4 ciała wężogłowa, w przeciwnym wypadku, ryba może potraktować je jako posiłek . Dobrana para wężogłowów nie będzie tolerowała innych ryb, i jest w stanie zabić albo porządnie je okaleczyć.


7.Tarło.

Ryby dojrzewają płciowo osiągając około 10 cm długości. Dobrana para podchodzi do tarła.
Gdy para jest dobrana nie trzeba stosować żadnych stymulacji w postaci obniżania poziomu wody, ryby i bez tego podejdą do tarła
Zaloty ryb to pokaz sił stroszenie płetw i wypychanie podgardla, po tym następuje taniec godowy

Taniec -- >

Jak widać na filmiku ryby owijają się ciałami wirując w kółko. Zauważyłem, że ryby podchodzą do tarła w tym samym miejscu akwarium. Trzeci raz z rzędu wybrały to samo miejsce.
Channa gachua to gębacz. Oznacza to, że po zapłodnieniu ikry samiec trzyma młode w pysku, do momentu wyklucia się, które następuje od 3 do 5 dni po godach.

Samiec trzyma ikrę -->

Po tym jak samiec wypuści młode z pyska, pilnuje ich. Samiec przez pierwsze dni trzyma młode w jednym miejscu. Młode które oddalają się łapie w pysk zanosi z powrotem. Z jednego tarła młodych może być od kilkudziesięciu do kilkuset, w zależności od wielkości samicy.
Samica w tym czasie pilnuje terytorium.

Młode z samcem --->

Po kilku dniach od wyklucia młode zaczynają pływać. Dobrze jest obniżyć wtedy poziom wody aby młode miały mniejsza drogę do pokonania w celu zaczerpnięcia powietrza. Ważne jest aby na końcówki filtra nałożyć np. pończochę, żeby filtr nie wessał młodych.

Młode pływają --->
Przez pierwszy miesiąc ( w porywach do dwóch) samica karmi młode niezapłodnioną ikrą która wydala wirując jak na filmiku niżej ( 3minuta 45 sekunda)

Karmienie --->

Po tym okresie młode można zacząć karmić pokarmem dla juniorów, różnego rodzaju granulaty dla narybku, dafnia, artemia.
Młode rosną w zastraszającym tempie.


Samiec z młodymi --->

Na filmie widać jak młode trzymają się samca.

8. Karmienie.

Nasze Channa gachua najlepiej karmić pokarmem mięsnym, nie zapominajmy, że jest to ryba drapieżna. Wężogłów ten to typowy pochłaniacz owadów, co nie oznacza, że pogardzi małą rybką która będzie mu pływać pod nosem.
Ryby które będziemy mieli ( przyjmijmy, że 5-6 cm) karmić wszelkimi mrożonkami, typu szklarka, serce wołowe, ochotka, można kroić drobno filety z ryb. Większe ryby karmić robakami typu rosówka, czerwony robak wędkarski, biały robak wędkarski, mączniak, krewetki, małże, naturalne pożywienie czyli muchy, świerszcze, pająki, ćmy.

Ja aktualnie karmię:
krylem
kiełżem
dendrobeną
mącznikami
świerszczami


Mam nadzieję że taki opis z grubsza przyda się początkującym channomaniakom

Proszę oczywiście każdego z forumowiczów jeżeli miał/ma do czynienia z Channa gachua o dodawanie w tym temacie istotnych informacji celem pomocy początkującym


ps. dziękuje forum channa.gsa.org.pl za możliwość zdobycia wielu cennych informacji na temat tych ciekawych ryb

kilka zdjęć osobników w rozmiarze od 6 do 10 cm po karmieniu dendrobeną :-D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i filmik


odmiany Channa Gachua -> http://www.channa.gsa.org.pl/viewtopic.php?f=7&t=228

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie

Strefa czasowa


Kto jest online


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Skin by Lucas Kane szafy warszawa

Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl